Stručný návod, jak při nákupu UPS postupovat.

1. Definujte si, co potřebujete k UPS připojit.

K UPS je třeba připojit všechna zařízení citlivá na napájení /obvykle tedy počítače + monitory/ a všechna zařízení, která byste rádi provozovali s počítačem i při výpadku napájení /např. externí disky, IP či bezdrátové telefony, telefonní ústřednu atd./. Pokud potřebujete připojit třífázové spotřebiče, výběr se zúží na několik typů UPS on-line.

2. Sečtěte příkony všech zařízení, která budou připojena na UPS /na všech fázích/.

Každé elektrické zařízení má štítek s informacemi o potřebném příkonu /údaj ve wattech/.U monitorů, tiskáren, skenerů apod. berte za předpokladu, že je chcete používat i při chodu na akumulátory, vždy v potaz jejich maximální příkony!!!

3. Vynásobte výsledek koeficientem 1,2 až 1,4.

Účiník vašich spotřebičů nemusí být jedna a navíc se po dobu životnosti UPS /to může být i 10 let/ budou nároky na počet jednotlivých zařízení připojených k UPS asi zvyšovat.

4. Vylučte UPS s příliš nízkým a zbytečně vysokým výkonem.

Když už máte k dispozici požadovaný výstupní výkon UPS, nepřehánějte nahoru ani dolů.

5. Promyslete si, jak dlouhou potřebujete dobu zálohy.

Tímto krokem obvykle zjistíte, zda vůbec a případně kolik případných baterií budete potřebovat. To případně také vyřadí některé kategorie UPS. Doba zálohy se většinou uvažuje taková, která je potřebná na dokončení nějaké kritické nebo relativně často prováděné akce, jako je vypálení CD, dokončení měření, ukončení běhu celého systému apod..

6. Zjistěte si náročnost na kvalitu napájení u zařízení, která chcete připojit.

Po tomto kroku se buď vůbec nic nezmění u relativně odolných zařízení, jako jsou počítače, a nebo se naopak výběr ukončí u zařízení citlivých na změny napětí či jeho frekvence, zejména u nekvalitní sítě. Nároky na kvalitu napájení se přirozeně zjišťují u nejcitlivějšího zařízení. Vyberte si vhodnou technologii: Off-line, line-interaktivní, nebo on-line podle typu kvality sítě.

7. Vyberte si, kam chcete a můžete UPS umístit.

Tento krok zase velice často může vyřadit velké UPS kvůli nárokům na chlazení a nebo UPS bez rozšiřujících slotů kvůli potřebě její vzdálené /i pokud jde o vzdálenost v metrech/správy. Často ovšem tento krok skončí přeplánováním umístění UPS.

8. Zvolte si operační systém, pod kterým chcete UPS spravovat.

V tomto kroku možná zjistíte, že software pro daný operační systém je třeba dokoupit.

9. Zkontrolujte, zda je přívod elektrické energie dimenzován na zátěž, kterou chcete připojit.

Ne tento krok se mnohdy zapomíná a uživatel je pak po instalaci překvapen, když zapojí zátěž na UPS přes jediný jistič, který neustále vypadává třeba jen proto, že nemá dostatečný jmenovitý proud. U UPS s velkým výkonem nezapomeňte ani na to, že na dané zatížení musí být přirozeně dimenzována také silová kabeláž!!

10. Zajděte za odborným prodejcem.

Pokud přijdete za prodejcem se všemi těmito údaji, bude vám schopen kvalifikovaně poradit konkrétní UPS, která je vhodná přesně pro vaše účely. Také jemožné si UPS vybrat na našem webu pomocí konfigurátoru UPS v sekci UPS nebo jako položku v našem e-shopu, již jako konkrétní vybraný výrobek, který splňuje výše uvedená kritéria. 

Případně nás kontaktujte na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na tel: +420 466 303160 kde Vám rádi pomůžeme s výběrem vaší UPS a s případnou instalací vybraného zařízení.